Top 15 miejsc w Gdańsku

co warto zobaczyć w gdańsku

W zeszłym roku trochę Was potorturowałam dość dłuuuugim wpisem o Gdańsku, Kierunek Bałtyk, w którym opisałam miejsca warte odwiedzenia i popularne w Gdańsku z podziałem na przeróżne kategorie - od muzeów, parków przez przeróżne atrakcje jakie w wakacje na Was tutaj czekają, po restauracje i puby :)

W tym roku zapraszam Was oczywiście również do Gdańska, ale dzisiaj przedstawię go Wam w skróconej wersji, w formie topowej listy. Będzie to totalny misz masz zainspirowany wpisem z zeszłego roku, zmodyfikowany a także oparty o taki mały insta-research.

Co jeszcze nowego? Zdjęcia również będą inspirowane instagramem, jest on tak pełnym dobroci i cudowności medium, że aż żal z tego nie skorzystać, dlatego klikając w poszczególne screeny przeniesiecie się na dany profil ;) Pod każdym miejscem podam Wam też od razu adres oraz linki na stronę lub/i fanpejdża, żebyście już wszystko mieli pod ręką. Mam nadzieję, że taka forma się Wam spodoba i zachęci do odwiedzenia Gdańska :)))

EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚĆI
pl. Solidarności 1
ECS zostało otwarte w 2007 roku na pl. Solidarności, na którym znajduję się również Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 upamiętniający ofiary grudnia 1970.

Wystawa stała ECS, dedykowana historii Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej jest najważniejszym punktem całego centrum.

Wstęp do ECS jest płatny: więcej informacji tutaj

Fanpage: https://www.facebook.com/ecsgdansk
Strona www: http://www.ecs.gda.pl/


MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ
pl. Władysława Bartoszewskiego 1
Głównym punktem, tzw. sercem muzeum jest wystawa główna, która znajduje się 14m pod ziemią i opowiada o powstawniu II Wojny Światowej, jej skutkach przebiegu, ofiarach jak i bohaterach. Można znaleźć wiele informacji i w bardzo przystępny sposób uzupełnić wiedzę. Wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”.

Oprócz wystawy głównej, która znajduje się w muzeum na pl. Władysława Bartoszewskiego 1, na terenia Gdańska znajdują się również inne wystawy będące uzupełnieniem MIIWŚ:
 • wystawa plenerowa "Westerplatte: Kurort - Bastion - Symbol"
 • ścieżka edukacyjna znajdująca się na Westerplatte
 • wystawa „The War Began in Gdańsk” 
Wstęp do MIIWŚ jest płatny: więcej informacji tutaj
ale uwaga, uwaga: 'Wtorek jest dniem bezpłatnego zwiedzania wystawy głównej i wystawy dla dzieci'

Fanpage: https://www.facebook.com/Muzeum.II.Wojny.Swiatowej/
Strona www: http://www.muzeum1939.pl/


STARÓWKA
ul. Długa
Starówka, Stare Miasto, Główne Miasto, Śródmieście, a może Centrum? Jak właściwie powinniśmy nazywać "tę część" Gdańska? Choć mało kto używa formy poprawnej, to jednak wszyscy wiedzą o co chodzi.
Czytaj więcej na:
http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Stare-czy-Glowne-Moze-po-prostu-starowka-jak-w-innych-miastach-n46515.html#tri

To tak tytułem wstępu żeby było wiadomo, że kiedy nie wiadomo co w Gdańsku jest 'stare' to przeważnie chodzi o ul. Długą i ewentualnie o najbliższą okolicę :D Neptun, kolorowe kamieniczki, dwór Artusa, dom Uphagena, Ratusz Starego Miasta - takie, między innymi, atrakcje i zabytki możemy znaleźć na gdańskiej Długiej-krótkiej.

Ciekawostką może być, że w XIII wieku ul.Długa pełniła funkcję traktu kupieckiego. Co więcej, ul.Długa i Długi Targ, której jest jej "przedłużeniem", były częścią miasta zamieszkiwaną przez najzamożniejszych, a kamienice należały do patrycjuszy, kupców i ludzi piastujących wysokie urzędy.


DRUKARNIA
ul. Mariacka 36


Od jakiegoś czasu jedna z moich ulubionych miejscówek w centrum miasta - kawiarnia Drukarnia :) Idealne miejsce na śniadanie, lunch czy popołudniową kawę. Kameralne, nietypowe..powiedziałabym nawet, że artystyczne! Ciasta domowej roboty, kawa robiona z sercem..z minuty na minutę można poczuć coraz bardziej przyjacielską, rodzinną atmosferę. Co więcej, znajduje się na jednej z najbardziej klimatycznych uliczek Gdańska - ul.Mariackiej, o której trochę więcej opowiem później ;)

Fanpage: https://www.facebook.com/drukarniacafe/
Strona www: http://www.drukarniacafe.pl/


KOŚCIÓŁ NMP
ul. Podkramarska 5Największa ceglana, gotycka świątynia w Europie. Często nazywana również Kościołem Mariackim lub Bazyliką Mariacką.

Bazylikę można zwiedzać cały rok (od 18 kwietnia do 30 listopada zwiedzanie jest płatne), oprócz tego można wejść na Wieże z punktem widokowym (bilety na Wieżę obejmują również zwiedzanie Bazyliki). Zwiedzać nie wolno podczas Mszy, Liturgii, uroczystości.

Zwiedzanie w okresie od 18 kwietnia do 30 listopada jest płatne: więcej informacji o biletach tutaj

Strona www: https://bazylikamariacka.gdansk.pl/


UL. MARIACKA


Ulica Mariacka rozpoczyna się przy Bazylice Mariackiej, której w tej liście również nie zabraknie, i biegnie w stronę Motławy i zamykającej ją Bramie Mariackiej. W poprzek ulicy przejeżdżają midibusy linii autobusowej nr 100.

Co jest charakterystyczne dla tej uliczki to przedproża, czyli parterowe tarasy poprzedzające wejścia do budynków od strony ulicy, które stanowią sugestywne świadectwo dawnych mieszczan i patrycjuszy, ich smaku artystycznego oraz szacunku dla sztuki.

Przez całą długość ul. Mariackiej ciągną się również stoiska i sklepiki z bursztynem i mowa tu nie tylko o biżuterii, ale również o przeróżnych przedmiotach użytku codziennego ;)


AMBER SKY
Wyspa SpichrzówKoło widokowe, które miało być tylko na chwilę, ale zrobiło taką furorę, że zostało z nami na dłużej..i bardzo dobrze!

Dzięki niemu można podziwiać nie tylko Stare Miasto, ale caaaały Gdańsk z lotu ptaka. Koło kręci się kilkakrotnie także z każdej strony zdążycie przyjrzeć się każdemu, jednemu budynkowi dość dokładnie i porobić masę fotek ;)

Wstęp na koło widokowe AmberSky jest płatne: więcej informacji tutaj


MOLO NA PLAŻY W BRZEŹNIE


Czy specjalnie na sam spacer czy np. po plażowaniu i leżakowaniu warto przyjść sobie na molo na plaży w Brzeźnie. 

Szum fal, zapach morza i piękne widoki.. :)

Wstęp na molo jest bezpłatny :)


AïOLI inspired by Gdańsk
ul. Partyzantów 6To miejsce jeszcze pachnie nowością, a już tchnęło nowe życie w codzienność Gdańszczan!

Kiedyś wspominałam o nim na fanpejdżu - świetny klimat, śliczne, klimatyczne wnętrze, przeepyszne jedzenie, do tego przystępne ceny, a od jakiegoś czasu działa również uroczy ogródek :)

Codzienne promki i niecodzienne zestawy przyciągają każdego dnia tłumy!TEATR SZEKSPIROWSKI
ul. W. Bogusławskiego 1Gdański Teatr Szekspirowski działa w formule teatru impresaryjnego, bez własnego zespołu aktorskiego! Repertuar składa się z czterech głównych cykli: 'Teatry Polskie', 'Teatry Europy/Świata', 'Lato z Szekspirem' oraz 'Scenę Muzyczną'.

Oprócz tego przez okres wakacyjny na dachu Teatru Szekspirowskiego działa tzw. 'kino pod chmurką', o którym pisałam już w zeszłym roku - tutaj! :)

Wstęp do Teatru Szekspirowskiego jest płatny: więcej na temat biletów, atrakcji i wydarzeń tutaj

Fanpage: https://www.facebook.com/gdansk.shakespeare.theatre/
Strona www: http://teatrszekspirowski.pl/


MUZEUM HISTORYCZNE MIASTA GDAŃSKA
ul. Długa 46/47


Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zostało utworzone w 1970 r. Można powiedzieć, że MHMG to tak naprawdę caluśki Gdańsk, ponieważ jego oddziały rozmieszczone są nie tylko w Centrum, ale również na Westerplatte czy Wisłoujściu :)

Oddziały MHMG:
 • Ratusz Głównego Miasta
 • Dwór Artusa
 • Muzeum Nauki Gdańskiej
 • Dom Uphagena
 • Wartownia nr 1 na Westerplatte
 • Muzeum Poczty Polskiej
 • Twierdza Wisłoujście
 • Muzeum Bursztynu
Wstęp do muzeum jest płatny: ceny biletów jak i godziny wejść zależą od konkretniego oddziału, także po więcej informacji odsyłam tutaj 

Strona www: http://www.mhmg.pl/


WESTERPLATTE


Westerplatte - symbol wybuchu II wojny światowej.

Nazwa Westerplatte (d. West Platte) pochodzi z języka niemieckiego. Wester to „zachodni”, a platte – „płyta” (w znaczeniu: „wyspa”). Westerplatte oznacza więc „zachodnią wyspę”.

Obiekty, które można zobaczyć na Westerplatte to m.in. Pomnik Obrońców Wybrzeża, Koszary, Pomnik-napis 'Nigdy więcej wojny!' oraz Cmentarzyk Poległych Obrońców Westerplatte.


PARK OLIWSKI im. ADAMA MICKIEWICZA
ul. Opata Jacka Rybińskiego


Zabytkowy park o ogrooomnej powierzchni nad Potokiem Oliwskim. Oprócz potoków, stawów, wspaniałej zieleni i kilku zabytków warto zajrzeć również do Palmiarni, w której zobaczyć można egzotyczne rośliny.


LODZIARNIA MIŚ
ul. Sienkiewicza 18


Lodziarnia z tradycją od 1962 roku - lody produkowane metodą tradycyjną z naturalnymi składnikami.DEGUSTATORNIA
ul. Grodzka 16Chcesz podegustować się zimnym piwkiem w ciepły, wakacyjny wieczór? Degustatornia będzie idealnym miejscem – różnorodna nie tylko pod względem smaków, ale przede wszystkim państw, z których piwa pochodzą!

A jak zgłodniejecie to i nawet dobre jedzonko jest! :D


I tak oto prezentuje się Gdańsk w 16 wybranych pozycjach! :D 

Jeśli ktoś czuje niedosyt i chciałby rozszerzyć swój program zwiedzania nad morzem to zapraszam na dużo bardziej obszerny i szczegółowy wpisu na moim blogu - Kierunek Bałtyk :)

Zapraszam Was również na mojego instagrama @patrycjanicka, gdzie Gdańska również nie brakuje ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Copyright © 2017
fanaberie Patrycji
, Blogger