Nie wrzucajmy wszystkich do jednego worka!


Photo by Sanwal Deen on Unsplash

Obserwując ostatnie wydarzenia czy to na scenie politycznej, na ekranach kin czy w internecie, zauważyłam, że ludziom coraz łatwiej przychodzi ocenianie i szufladkowanie innych osób.

Jeden dziennikarz na wizji się pomyli, źle wymówi nazwisko zaproszonego gościa czy wykaże się niewiedzą na temat, który ma przedstawić - od razu zakładamy, że wszyscy dziennikarze są niewykształceni, że to ignoranci i grzeją sobie tylko miejsce w tv, bo tak łatwiej i można zarobić sporą kasę, a żaden nie potrafi rzetelnie i sumiennie wykonywać swoich obowiązków.

Kilku wielkich, znanych i szanowanych artystów popełniło samobójstwo. Szok dla fanów, sprawa dla policji, temat dla mediów.. Niestety w tym wypadku śmierć często powiązana była z używkami i nałogami. I co? I nagle wszyscy artyści ćpają, chleją, kasa i popularność uderza im do głowy, a potem się zabijają..wszyscy są tacy sami, a sława to samo zło!

Są obcokrajowcy, którzy podłożą gdzieś bombę, kogoś zaatakują, zabiją, zgwałcą czy przez miesiące bombardują jakieś miasto. Jak reagujemy? Wszystkie czarnuchy, ciapaki trzeba wybić z miejsca, nie analizując, nie zastanawiając się, nie rozdzielając ich na tych 'dobrych i złych'. Wszyscy są źli, wszyscy chcą zająć cały świat, zdominować go swoją religią, każdego mężczyznę zamordować, a kobietę zgwałcić.

No dobra, ale do czego konkretnie zmierzam?

Zaczęło się od rozmowy Tomka Tomczyka, znanego w blogosferze jako JasonHunt, z Anią i Jakubem Zającami, organizatorami festiwalu dla twórców internetowych See Bloggers, który odbywał się w zeszły weekend w Gdyni, na temat właśnie tego festiwalu - z czego organizatorzy są zadowoleni, a co było nie tak. Rozmowę możecie obejrzeć poniżej, żeby być bliżej tematu ;)Podczas imprezy wynikło kilka nieprzyjemnych sytuacji, cytując Jasona Hunta: Jeśli chcesz posłuchać tylko o tym, jak blogerzy kradną na konferencjach, przewiń od razu do 14:50.

Cała sytuacja oczywiście nie umknęła Pudelkowi, który swoim nosem wyczuje nawet najmniejszą aferę (> artykuł) i rozhulał to na nie wiadomo co. Pozostawię bez komentarza wypowiedzi poszczególnych osób pod tym artykułem, bo ktoś, kto ślepo wierzy Pudlowi, od razu wyraża swoją opinię i nie zgłębi tematu chociaż w jeszcze jednym, dodatkowym źródle to jest po prostu...głupi, no. Albo inaczej: jest narrow-minded, czyli osobą o ograniczonych horyzontach myślowych .

W każdej branży, w każdej rodzinie, w każdej grupie czy społeczności trafi się tzw. czarna owca i wiadomo, że nieodpowiednie zachowania trzeba potępiać i nie wolno puszczać takich czynów, jak np. kradzież, płazem, ale nie wolno też od razu wszystkich z danego środowiska wrzucać do jednego worka! Absolutnie, pod żadnym pozorem i choćby nie wiadomo co!

W blogosferze, na youtubie, na instagramie jest pełno osób z pasją, które na swój sukces w sieci pracują od wielu, wielu lat, często pełnych wyrzeczeń i pracy po nocach. Są też osoby, dla których to jest hobby, chwila oderwania się od rzeczywistości, zajęcie, które kochają. Ale i dla pierwszej jak i dla drugiej grupy to jest ogromny cios, kiedy nagle w jednej chwili, na podstawie zachowania kilku osób, ich zawód czy hobby są uznawane za złodziejstwo, oszustwo, coś bezwartościowego, kiedy wrzuca się ich do jednego wora z najgorszym typem 'influencera'.

Złe zachowania potępiajmy, redukujmy i przeciwdziałajmy im, ale bądźmy też wyrozumiali i każdy przypadek, każdą osobę rozpatrujmy osobno. Nie wszystkich razem, w jednym kotle czy w jednym artykule. Nie szukajmy i nie róbmy też afery tam, gdzie jej tak naprawdę nie ma.

Starajmy się skupiać na tych dobrych rzeczach, np. że podczas festiwalu była piękna pogoda, że apka na See Bloggers ułatwiła poruszanie się po całej imprezie, że ludzie organizujący to naprawdę stają na głowie, żeby wszystko wyszło jak najlepiej czy chociażby na tym, że młodzi ludzie mają zajęcie, czymś się interesują i spędzają weekend produktywnie, poszerzając swoje horyzonty i ulepszając siebie :)

Polecam mieć otwarty umysł, trzeźwo, obiektywnie myśleć, a kiedy trzeba to i konsekwencję w działaniu, bo kiedy nie można komuś czegoś po prostu popuścić to nie wolno i o swoje dobre imię trzeba dbać!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Copyright © 2017
fanaberie Patrycji
, Blogger