Poszlifuj języki obce z aplikacjami 'Memrise' i 'Tandem'


Dzisiaj nie tak króciutko, ale bardzo rozwojowo! Szczególnie dla tych, którzy chcą się pouczyć języków obcych, ale mają z tym trudność i za każdym razem kiedy sięgają po jakieś zadania to zaczyna się wyprawa na Mount Everest, ale również dla tych, którzy swoje już zdobyte umiejętności chcą uporządkować i rozszerzyć o kolejne zagadnienia.

Od jakiegoś czasu sama używam, w miarę możliwości, dwóch appek, które naukę i powtórkę słówek, wyrażeń ułatwiają i urozmaicają, a mowa tu o Memrise i Tandem :) Obie dostępne na Google Play oraz w App Store.Zacznę od aplikacji Memrise, ponieważ jest to część bardziej teoretyczna.

Aplikacja jest bardzo prosta, bardzo pomocna i naprawdę bardzo fajna! Ściągamy ją z wybranego sklepu, zakładamy konto i wybieramy kurs, który nas interesuje. Dzisiaj będę mówiła o tych językowych, ale istnieją również kursy związane ze sztuką, literaturą czy przyrodą.

Na przykładzie mojego kursu hiszpańskiego dla początkujących prześledzimy podstawowe działanie aplikacji Memrise.

Form powtórki jest przewiele, są przeróżne i częściowo też zależą od rodzaju kursu jak i jego poziomu. Jeśli chodzi o angielski i niemiecki są one pol-ang, pol-niem. Stety-niestety, jeśli chodzi o hiszpański jest to kurs ang-hiszp.

Wracając do form powtórek, to tak jak widać na powyższej sklejce są zadania na wpisywanie, na układanie zdań z rozsypanek, wybieranie odpowiedniego nagrania (dzięki czemu się dodatkowo osłuchujemy). Są również zadania z filmikami, gdzie występują native speakerzy a także Szybka powtórka, podczas której mamy zaledwie parę sekund żeby wybrać odpowiednią odpowiedź.

Jeśli chodzi o samą naukę i poznawanie nowych wyrażeń to ustalamy dzienny limit 5/10/15 słówek na dzień i poznajemy. Kilka nowych słówek, powtórka i sprawdzenie jak uważni byliśmy, kolejne słówka i kolejna mini-powtórka ile udało się zapamiętać. Jeśli mamy problem z zapamiętaniem jakiegoś zwrotu, bardzo często są dołączone śmieszne memy, stworzone przez innych użytkowników, które pomagają zapamiętać dane wyrażenie ;)

Kiedy uda nam się osiągnąć dzienny cel, możemy zakończyć naukę z Memrise na dany dzień albo powtarzać dalej, utrwalać i 'zasadzać' słówka głębiej i na dłużej.

Co jeszcze jest super, to to, że Memrise naprawdę dba o nasz rozwój i codziennie przypomina nam, że pora wyrobić dzisiejszą normę, żeby słówka nie zginęły i żeby nie trzeba było zaczynać od początku :)

Teraz pora na trochę więcej praktyki - aplikacja Tandem.

Nie jest to żaden a'la portal radkowy ani nic z tych rzeczy, nie nie! Chodzi po prostu o to żeby sobie pogadać z równieśnikami, na bardzo lajtowe tematy i w wybranym języku. Przy zakładaniu konta, uzupełnianiu danych o sobie, musimy odczekać kilka godzin aż nasze konto zostanie zweryfikowane.

Ustalamy sobie swoje prefenrecje, tj. z kim i w jakim języku chcemy porozmawiać - nie tylko na chacie, ale również w formie skype'owej! Można nagrywać też krótkie wiadomości audio.

Tak jak widzicie na powyższych screen'ach, logując się na swój profil mamy 'Wykaz osób', które są on-line i spełniają nasze oczekiwania, okienko dalej mamy zakładkę 'Korepetycje' - nie korzystałam z tej możliwości, ale jest to część odpłatna i spełnia funkcję korepetycji przez Skype'a :) Ostatnia zakładka to 'Czat', w której są nasze rozpoczęte rozmowy.

Czasami rozmowy toczą się w kilku językach na raz, co jest mega śmieszne, ale też ciekawe. Np. kiedy Ty jesteś native'm z polskiego, druga osoba z hiszpańskiego, ale oboje uczucie się angielskiego to Wasze rozmowy przeważnie toczą się w tym wspólnym języku. Jednak zawsze jest ciekawość jak poszczególne zwroty, zdania brzmią w czyimś ojczystym języku, więc kogo spytać jak nie native'a?! :D

Tandem przemyślał również jak przełamać lody i można ustalić temat jaki chcemy poruszyć, nie są to tematy z cyklu Co tam?, tylko takie bardziej zaczepne - Pogadajmy o najdłuższej chwili naszego życia czy Chcę się nauczyć jak mówić 'Cześć' w różnych językach - to bardziej zachęca ludzi do rozpoczęcia rozmowy i po prostu łatwiej nawiązać jakikolwiek kontakt.

Możliwe, że zapomniałam o czymś istotnym wspomnieć, wyjaśnić, dlatego jeśli bylibyście zainteresowani zabawą z tymi appkami, a macie jakieś wątpliwości czy pytania to śmiało piszcie, pytajcie w komentarzach! :)
Copyright © 2017
fanaberie Patrycji
, Blogger