Dwudniowe szkolenie iSupport: Pasja w internecieJuż minęły prawie dwa tygodnie od szkolenia Pasja w internecie i w końcu mam chwilę na zebranie wszystkich wrażeń, informacji i wskazówek :)

Szkolenie trwało dwa dni, każdego dnia po 6h (wersja studencka). Było to dość męczące, ponieważ po swoich uczelnianych wykładach musiałam iść jeszcze na szkolenie, ale to nic..bo było mega warto!!!

1. dnia mieliśmy wprowadzenie do OS X/MAC, takie serio od 0 dla początkujących. Pracowaliśmy na udostępnionym sprzęcie od firmy Apple. iSpotową część prowadził w Gdańsku Łukasz Montygierd-Łoyba. Pan Łukasz cierpliwie i bardzo wesoło dawał nam wprowadzenie, zwracając uwagę na każdy szczegół jak i rozszerzając je o każdą informację, która mogłaby się przydać przyszłym bloggerom/vlogerom.

Kolejną częścią była prezentacja Przemysława Sola z Inkubarota AIP, ktory przedstawił nam pracę Inkubatorów AIP od środka oraz starał się nas przekonać, że z pasji można zrobić biznes ;) A jak to uargumentował?

 • Dziesiątki firm w AIP funkcjonuje w oparciu o pasję
 • AIP zapewnia:
  księgowość,
  wsparcie administracyjne,
  firmę bez ZUSu oraz
  subkonto bankowe
 • Mosaic, 16Deko czy Psi Psycholog, którzy stworzyli niezły biznes na tym, na czym się znają, co lubią i sprawia im przyjemność 
Jeżeli interesowałby Was samorozwój czy rozwój Waszej firmy na stronie inkubatory.pl/wydarzenia/ w poszczególnych zakładkach swojego miasta możecie znaleźć różnego typu spotkania, szkolenia czy warszaty ;)

A kończąc tą część podzielę się z Wami bardzo motywującym i pocieszającym cytatem, który udało mi się zanotować podczas prezentacji Przemysława Sola..

"Nie ma takiej pasji, z której nie da się zrobić biznesu"

Ostatnim punktem tego dnia było spotkanie z bloggerem Andrzejem Tucholskim, który swój panel podzelił na 4 części, tak by krok po kroku zdradzić nam szczegóły jak stworzyć "doskonałego, zaufanego, dochodowego bloga" ;)

I część, czyli wymyślanie:
 • Szersze spojrzenie na pasję pomaga
 • Nikt nie musi wiedzieć o Twojej stronie czy kanale - przynajmniej na początku ;)
 • Nie musisz zarabiać - twórz z pasji a nie z przymusu!
 • Narzędzia nie są wieczne, także się do nich nie przywiązuj, daj sobie miejsce na spontaniczność i zmiany
 • Wizerunek (= wygląd zewnętrzny) nie istnieje dopóki dopóty nie ma marki osobistej (= wartość wewnętrzna)
I tutaj też ważny, ciekawy, dający wskazówkę do działania cytat...

"Most of the time,
it's not enough to be better.
You need to be diffrent!"
- Cal Newport

II część, czyli projektowanie:
 • Coś co jest bardzo ważnym już nawet na samym początku i co poleca Andrzej jest:
  Wypisać sobie ze sto artykułów, które chcielibyśmy napisać. Przyjrzeć się co większość z nich łączy i wybrać motywy przewodni + tematy (2, 3) przeważające i baam! mamy pomysł na bloga i sprawiamy, że mimo że treści są różne łączy je motyw przewodni
 • Nie bać się się brać, kopiować od innych twórców..jeżeli nam się coś podoba możemy sobie na lajcie pożyczyć pomysł, a na nim zbudować coś swojego ;) 
 • Jak zebrać czytelników? Sposobów jest oczywiście tryliard, jednak polecanymi na początek są: polecenia pośrednie jak i bezpośrednie oraz oczywiście Google - stety niestety nasza największa nadzieja na początek
 • A jak zbudujemy zaufanie? Metodą potykania się! Rzadko kiedy potencjalny Czytelnik zostanie z nami przy pierwszym kontakcie. Dopiero jak się "potknie" o naszą działalność trzeci, czwarty albo nawet dziesiąty raz to stwierdzi, że warto z nami zostać
Tal wyglądał pierwszy dzień szkolenia iSupport. Był mega bogaty w informacje, tak że jak wyszłam to czułam jak mi łeb pulsuje :) Drugi dzień był już trochę spokojniejszy pod tym  i więcej było praktyki...

2. dzień zaczęliśmy od zajęć z Andrzejem Tucholskim - rozwialiśmy wątpliwości dnia poprzedniego i pogadaliśmy o trzeciej i czwartej części jego panelu.

III cześć, czyli projektowanie:
 • Ogrywanie wad, a inaczej - o wszystko można stworzyć swój trademark ;)
 • Co jest ważne przy tworzeniu bloga?
  żeby nazwa była bez myślników,
  ani nie używać polskich znaków w nazwie
  najlepsza końcówka to ".pl" albo ".com"
  przydatne narzędzie? Webmaster Tools
  polecane przez A.T. serwer to zenbox, domena .pl na ovh a jako silnik podpiąć wordpressa - sama na tym polu planuję niedługo zmiany, ale to jeszcze trochę... ;)
 • A co jest ważne przy tworzeniu kanału?
  znać kulturę miejsca gdzie będziemy wstawiać nasze filmiki
  jakość? - postaw na audio
  najlepsze porady na Facebook Playbook
 • Działanie w sieci wydaję się większości mega lajtowe i spontaniczne. Niestety każdemu przyda się: kalendarz, lista "to do" (np.apka SplenDO), Excel (gdzie można sobie rozplanować tydzień na blogu)
"Planowanie to klucz"

IV część, czyli wysyłka:
 • Layout (inaczej szablon) powinnien być szybki i czytelny
 • Nie dla "meta-opowieści" - to spodobało mi się najbardziej :D O co tu chodzi..To bardzo proste, więc bardzo krótko. Nie róbmy wstępu do nowego wpisu czy filmiku tak jak nauczyciel, który pół lekcji traci na opowiadanie czym się będziemy na danych zajęciach zajmować
 • Pisząc nową notkę trzeba pamiętać, by nie był to lejący się tekst, pisany ciurkiem. Średnio po 5/7 linijkach powinno się zrobić "Enter", należy też pamiętać o wszelkiego rodzaju pogrubieniach, podkreśleniach czy kolorach
 • A o tym skąd brać zdjęcia już niedługo w osobnym poście ;)
Ostatnią częścią tego dnia jak i ogólnie całego szkolenia był powrót do poznawania produktów Apple oraz ich możliwości, które prowadził Łukasz Montygierd-Łoyba. Tutaj już było mniej teorii, a więcej praktyki, która opierała się na aplikacjach Keynote oraz iMovie. Robiliśmy mega fikuśne prezentacje, a potem horrory i romasne :)

Większość plusów widzicie powyżej, jedynym minusem była sala, w której mieliśmy szkolenie - była niemożliwa do przewietrzenia, co dodatkowo utrudniało myślenie. Ale poza tym? Nie mam żadnych zarzutów. Ale za to jeszcze więcej zalet...

Po skończonym szkoleniu każdy uczestnik dostał certyfikat no i różne duperelki:


Jak najbardziej warto brać udział w tego typu warsztatach czy szkoleniach, nawet nie dla certyfikatu tylko dla samego siebie, dla samorozwoju :)

Od razu po skończeniu szkolenia naszła mnie straszna chęć na pozmienianie wszystkiego, co tylko mogę i wprowadzenie wszystkich wskazówek w życiu. Jednak niestety niewszystko tak od razu, ale pracuję nad tym wszystkim, co usłyszałam i zapisałam podczas szkolenia iSupport od każdego z prowadzących.

W związku z tym mega pozytywnym wydarzeniem będę miała dla Was małą niespodziankę <3 Więcej szczegółów wkrótce na fanpejdżu! Także zainteresowanych zapraszam do obserwowania i bycia na bieżąco :)

A tymczasem życzę miłego wieczoru i udanego długiego weekendu!

Copyright © 2017
fanaberie Patrycji
, Blogger