Kierunek Bałtyk

Jako Gdańszczanka postanowiłam stworzyć dla Was, osób które chcą Gdańsk odwiedzić i poznać lepiej, rozkład tego cudownego i przepięknego miasta.

Miasta z duszą, wypełnionego ślicznymi kamieniczkami i zabytkami. Miasta, które jest połączeniem nowoczesności ze starociami, które (przeważnie) fantastycznie się komponują razem. Miasta z dostępem do morza, czego zazdroszczą Gdańszczanom ludzie z innych części Polski, a Gdańszczanie tego na co dzień nie doceniają.


Poniżej znajdziecie miejsca, w których można zjeść coś smacznego lub wypić dobrą kawę czy dobre piwo, które warto zwiedzić (a przy tym informacje m.in. o kosztach wstępu), atrakcje, które można znaleźć w Gdańsku oraz kilka informacji na temat komunikacji czy aplikacji, które warto mieć pod ręką będąc w Gdańsku. Oprócz tego w oparciu o książkę z domowej biblioteczki Gdańsk - miasto moich marzeń dodam szczyptę historii - tak by Was nie zanudzić a wnieść coś ciekawego i edukującego.
Wszystko podzielone jest na kategorie i sekcje żeby każdy mógł się tutaj (szczególnie tutaj) odnaleźć :)
No to zaczynamy!

 • Kościół Najświętszej Marii Panny (ul.Podkramarska 5)
  Jest największą ceglaną, gotycką świątynią w Europie. Często nazywana również Kościołem Mariackim lub Bazyliką Mariacką, a oprócz tego koroną miasta Gdańska. Został wzniesiony w latach 1343-1502 (budowa trwała 159 lat) - ostatnią cegłę sklepienia położył mistrz Henryk Hetzel.
  Bazylikę można zwiedzać cały rok - w okresie od 2.04 do 30.11 zwiedzanie jest płatne: bilet normaly 4zł, a ulgowy 2zł. Oprócz tego można wejść na Wieże z punktem widokowym, która otwarta jest od 23.03 do końca listopada, i na którą wejście również jest płatne: bilet normalny 6zł, ulgowy 3zł (bilety na Wieżę obejmują również zwiedzanie Bazyliki). Zwiedzać nie wolno podczas Mszy, Liturgii, uroczystości.
 • Kościół św.Katarzyny (ul.Profesorska 3)
  Zakłada się, że świątynia ta powstał w latach 1230-1240 jako bazylika. W roku 1236 podano wezwanie św.Katarzyna, a już w roku 1271 została Ona patronką miasta Gdańska. Większość dat jest raczej orientacyjna. Jednak dzięki badaniom archeologicznym wiadomo, że fundamenty kościoła pochodzą z XIII w. Dnia 22.05.2006 r. doszło do drugiego pożaru (pierwszy 3.07.1905 - spłonęła wieża kościoła od uderzenia piorunem) - tym razem spłonął i zawalił się dach kościoła św.Katarzyny (wnętrze kościoła i najcenniejsze zabytki ocalały), ale szybko go odbudowano dzięki wielu dotacjom.
  Wejście do kościoła jest bezpłatne, jednak płatne jest wejście do Muzeum Zegarów Wieżowych, które znajduje się w wieży kościelnej, i o którym więcej informacji można znaleźć niżej w sekcji Muzea warte odwiedzenia albo TU
 • Bazylika św.Mikołaja (ul.Świętojańska 72)
  Jedna z najstarszych świątyń w Gdańsku. Pierwszy mały kościół pod wezwaniem św.Mikołaja powstał ok. 1185 roku. Jednak budowę aktualnie istniejącej świątyni rozpoczęto w roku 1348. W styczniu 1227 pomorski książę Świętopęłk przekazał kościół zakonowi oo. dominikanów, a potem w roku 1260 papież Aleksander IV udzielił gdańskim dominikanom przywileju odpustu zupełnego. Od tego czasu rada miasta zaczęła organizować Jarmark dominikański, o którym więcej niżej w sekcji Inne atrakcje.
  Wstęp do kościoła jest bezpłatny.
 • Archikatedra Oliwska (ul.Biskupa Edmunda Nowickiego 5)
  Kościół pw. Trójcy Świętej, NMP i św.Bernarda. Zbudowany w 1224 roku, jednak w związku z wieloma zniszczeniami spowodowanymi głównie napadami m.in. pogańskich Prusów i gdańskich wojsk najemnych bazylika przechodziła wiele renowacji. Swój aktualny kształt uzyskała w II poł. XIV w. W 1577 roku opactwo założyło park w pobliżu kościoła (Park Oliwski, o którym więcej w sekcji Najlepsze miejsca do spacerowania), a w 1992 roku papież Jan Paweł II utworzył w Oliwie archidecezję gdańską, a bazylika stała się archikatedrą.
  Wstęp do katedry jest bezpłatny.
W Gdańsku jest oczywiście dużo więcej bazylik, kościołów i katedr jednak te moim zdaniem są najbardziej warte zobaczenia, a przynajmniej w pierwszej kolejności. Są fenomenalne pod względem wyglądu, bogactwa figur jakie w sobie skrywają oraz dusz jakie w nich panują.

 • Ośrodek Kultury Miejskiej (ul.Tokarska 21-25)
  Jeden z oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego otwarty w 2012 r. Ośrodek ten głównie w sposób interaktywny przekazuje najważniejsze informacje dotyczące tematyki morskiej. Główną atrakcją jest sala Ludzie-Statki-Porty a oprócz tego można tu zobaczyć wystawy stałe (np. Łodzie ludów świata - byłam, widziałam i mimo, że statki to nie moja pasja to kreatywność ludzi, która te statki tworzyła zachwyca na maxa) i czasowe (np. Statki. Nasza pasja.).
  Wstęp jest płatny, a ceny różnią się w zależności od wystawy czy sali, którą chcemy zwiedzić.
 • Żuraw (ul.Szeroka 67/68)
  Kiedyś był dźwigiem portowym, teraz jest zbiorem informacji na temat pracy ludzi związanych z portem, prezentuje wnętrza spichlerzy, modele statków oraz pokoje w domu mieszczańskim. Aktualna budowla Żurawia została wzniesiona w latach 1442-1444. Podczas II WŚ został on doszczętnie zniszczony, ale już w roku 1956 zaczęła się jego odbudowa. Na samej górze, co prawda zza krat, ale zobaczyć można piękny obraz Gdańska z Motławą w roli głównej.
  Wstęp jest płatny: normalny 8zł, ulgowy 5zł, dzieci i młodzież, opiekun/pilot grupy 1zł. Możliwy jest również zakup karnetów do 3 obiektów w Gdańsku, a także zarezerwowanie oprowadzania z przewodnikiem.
 • Sołdek (ul.Ołowianka 9-13)
  Statek zbudowany przez polski przemysł stoczniowy. W 1949 ruszył w pierwszy rejs i podczas 31 lat eksploatacji przewiózł ok.3,5t ładunku a zawinął do ok.60 portów.
  Wstęp jest płatny: normalny 8zł, ulgowy 5zł, dzieci i młodzież, opiekun/pilot grupy 1zł. Możliwy jest również zakup karnetów do 3 obiektów w Gdańsku, a także zarezerwowanie oprowadzania z przewodnikiem.
 • Dwór Artusa (ul.Długi Targ 43/44) 
  Jeden z najbardziej reprezentacyjnych zabytków w Gdańsku przy Trakcie Królewskim. To tutaj finalizowano interesy i toczyło się życie towarzyskie elit. Najbardziej charakterystyczną częścią Dworu Artusa jest fasada z gotyckimi oknami wykonana według projektu Abrahama van den Blocka (1616-1617).
  Wstęp jest płatny: normalny 10zł, ulgowy 5zł, rodzinny (do 8os., w tym 2 dorosłych) 20zł, szkolny 1zł, normalny/ulgowy grupowy (min.10os.) 9/4zł
 • Ratusz Głównego Miasta (ul.Długa 46/47)
  Został zbudowany w latach 1379-1381 przez Henryka Ungeradina. W średniowieczu był on siedzibą władz najważniejszego obszaru Gdańska - Głównego Miasta. W Ratuszu można zwiedzić m.in. Wielką Sień, Salę Czerwoną oraz Wielką i Małą Salę Wety. Oprócz tego podczas sezonu dostępna jest Galeria (punkt) widokowa w wieży, z które podziwiać można wspaniałą panoramę Gdańska.
  Wstęp jest płatny: normalny 12zł, ulgowy 6zł, rodzinny (do 8os., w tym 2 dorosłych) 20zł, szkolny 1zł, normalny/ulgowy grupowy (min.10os.) 11/5zł, punkt widokowy 5zł
 • Europejskie Centrum Solidarności (Pl.Solidarności 1)
  ECS zostało otwarte w 2007 roku na Pl.Solidarności, na którym znajduję się również Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 upamiętniający ofiary grudnia 1970. Instytucja ta upowszechnia dziedzictwo Solidarności opowiadając przy tym zbiorem zabytków historię z lat 80/90.
  Wstęp do ECS jest płatny: bilet normalny 17zł, ulgowy 13zł, rodzinny (do 5os., w tym 2 dorosłych i dzieci do 19. roku życia) 47zł, normalny/ulgowy grupowy (min.11os.) 15/11zł, uczestnicy warsztatów historycznych 6zł.
  Więcej o tym miejscu pisałam TU
 • Muzeum Starych Zabawek (ul.Piwna 19/21)
  Cały zbiór, który można obejrzeć w Galerii Starych Zabawek pochodzi z Polski z lat 1920-1989. Wszystkie zabawki są odzwierdziedleniem życia codziennego z tych lat. Jest to świetne miejsce dla dużych i małych - dla tych pierwszych do powrotu do dzieciństwa, a dla tych drugich do zobaczenia jak wyglądało życie i zabawki w czasach ich rodziców.
  Wstęp jest płatny: normalny 8zł, ulgowy 6zł, grupowy (min.10os.) 5zł. Możliwe jest zwiedzaniem z przewodnikiem (8zł/os.) jednak wymagana jest rezerwacja.
 • Dom Uphagena (ul.Długa 12)
  Gdańska kamienica mieszczańska z okresu XVIII wieku. W roku 1775 kupił ją Johann Uphagen, który po zagarnięciu Gdańska przez Prusaków w 1791 roku złożył urząd rajcy. Na jego życzenie utworzono w nim muzeum.
  Wstęp jest płatny: normalny 10zł, ulgowy 5zł, rodzinny (do 8os., w tym 2 dorosłych) 20zł, normalny/ulgowy grupowy (min.10os.) 9/4zł, szkolny 1zł
 • Muzeum Zegarów Wieżowych (ul.Wielkie Młyny 10)
  Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, mieszczący się w wieży kościoła św.Katarzyny. W 2011 roku zainstalowano tu pierwszy na świecie zegar pulsarowy.
  Oddział otwarty sezonowo! Wstęp do muzeum jest płatny: normalny 10zł, ulgowy 5zł, rodzinny (do 8os., w tym 2 dorosłych) 20zł, normalny/ulgowy grupowy (min.10os.) 9/4zł.
  A więcej o tym muzeum pisałam TU
 • Muzeum Bursztynu (ul.Targ Węglowy 26)
  Muzeum zostało utworzone w 2006 roku i swoją siedzibę ma w Zespole Przedbramia ulicy Długiej. Obejrzeć w nim można historię powstania bursztynu, jego właściwości, pozyskiwanie oraz obróbkę na przestrzeni dziejów. Od 2012 roku został uruchomiony Punkt widokowy na poddaszu Wieży Więziennej, na którą wejść można zabytkową klatką schodową. Ciekawe tematycznie muzeum biorąc pod uwagę to, gdzie się znajdujemy - przez chwilę można poczuć się jak typowy "bursztyniarz".
  Wstęp do Muzeum Bursztynu jest płatny: normalny 12zł, ulgowy 6zł, rodzinny (do 8os., w tym 2 dorosłych) 20zł, normalny/ulgowy grupowy (min.10os.) 11/5zł, szkolny 1zł, punkt widokowy 5zł
 • Wieża Więzienna i Katownia (ul.Targ Węglowy 26)
  Katownia i Wieża Więzienna tworzą razem Zespół Przedbramia ul.Długiej. Kiedyś ten zespół był główną bramą wjazdową do miasta od strony zachodniej, dodatkowo pełnił funkcje obronne.
  Wstęp płatny 5zł
 • Muzeum II Wojny Światowej (ul.Długa 81-83 - obecna siedziba)
  Muzeum w swojej obecnej siedzibie nie prowadzi ekspozycji (ekspozycja będzie możliwa w przyszłej, nowej siedzibie przy ul.Wałowej), jednak dostępna jest otwarta 1.09.2009 r. (w 70. rocznicę wybuchu II WŚ) Wystawa plenerowa na Westerplatte - Westerplatte: Kurort - Bastion - Symbol oraz Ścieżka edukacyjna na Westerplatte otwarta 2011 roku uzupełniająca Wystawę plenerową. Obie świetnie przybliżają historie, których na szczęście część z nas nie musiało przeżywać na własnej skórze.
  Wymienione wystawy są bezpłatne
 • Muzeum Narodowe w Gdańsku (ul.Toruńska 1)Jak to mówią "last but not least"... Muzeum wieloodziałowe powstałe w 1972 roku, którego siedzibą jest gmach dawnego zakonu franciszkańskiego. Czym zachwyca? Licznymi zbiorami sztuki dawnej, współczesnej, patriotycznymi jak i kultury szlacheckiej. Ale nie tylko! Warto iść i sprawdzić samemu, bo to, co oferują poszczególne oddziały ciężko opisać w paru zdaniach.
  Oprócz tego, że każdy oddział prezentuje coś innego, każdy z nich rządzi się również innymi prawami, dlatego jeżeli chodzi o bilety polecam spersonalizować swoją własną wizytę tutaj
 • Lumi Shot Bar (ul.Piwna 52/53)
  Shot bar w piwnicy, do którego wchodzisz, walisz shota i wychodzisz - nie ma tam za bardzo miejsca na dłuższe przesiadywanie. Shoty są tu w spoko cenach między 5 a 8 zł (o ile dobrze pamiętam) w zależności z której kategorii i do tego są całkiem spore i wyjątkowe - przeróżne kombinacje: podpalane, jednokolorowe, kolorowe-kilkuwarstwowe, a nawet patriotyczne.
 • Pijalnia wódki i piwa (ul.Długi Targ/Kuśnierska)
  Znajdziecie tu zarówno i popitę i zagrychę! Ceny przystępne, powiedziałabym, że nawet takie studenckie. Pijalnia otwarta jest niemalże całą dobę, ponieważ oprócz alkoholu znajdziecie tu kawę i lunch'e.
 • Miasto Aniołów (ul.Chmielna 26)
  Wstęp możliwy od 21. roku życia (chyba, że są jakieś imprezy zorganizowane, np.licealne Połowinki). Miejscówka taka bardziej z klasą - nie żeby inne nie były, ale nazwa mówi sama za siebie - anioły przecież byle gdzie się nie bawią ;) Oprócz tego można wypożyczyć Party Boat - godzina wypożyczenia kosztuje 200zł i mieści się 9 osób.
 • Kwadratowa (ul.Siedlicka 4)
  Akademicki klub Politechniki Gdańskiej. Oprócz imprez studenkich w klubie Kwadratowa można wziąć udział także w koncertach, pokazach czy występach kabaretów.
 • Ygrek (ul.Polanki 65) i Xkwadrat (ul.Polanki 66)
  Oba studenckie, oba niedaleko siebie, oba w akademikach. W Y jest karaoke, a w X pizza, ale w obydwóch dobre i tanie piwo - w sam raz na studencką kieszeń.

 • Klub Parlament (ul.Św.Ducha 2)
  Otwarty w 2001 roku każdego dnia oferuje inne atrakcje i nie przestaje zaskakiwać swoich gości. Czasami ma się wrażenie jakby grała ta sama muzyka, ale na szczęscie klub nie tylko "potańcówki" oferuje, ale także koncerty.
  Co ważne: piwa nie kupi się tu w barze tradycyjne, przy wejściu jest kasa, w której trzeba naładować parlamentarną kartę (za dowolną kwotę) i tą kartą płaci się przy barze.
 • Pub u Szkota (ul.Ogarna 107D)
  Teraz większy, nawet z ogródkiem, bo połączył się z Chilli. Ceny są tu standardowe (czyli piwo ok.5/6zł), klimacik spoko i obsługa też przeważnie w porządku.
 • Pub Flisak '76 (ul.Chlebnicka 9/10)
  Wnętrze mega klimatyczne, ogródek też niebanalny. Jeżeli chodzi o ceny to lepiej zamówić drinka niż piwo, ale nie mam większysz zastrzeżeń, bo warto dorzucić te parę złotych do klimatu.
 • Degustatornia (ul.Grodzka 16)
  Mają planszówki, mają dwa piętra i klimat, mają ponad 160 marek piw, mają muzykę na żywo - dużo mają :) Ceny są tu wyższe niż w takich zwykłych "studenckich" pubach, ale nie są to byle jakie piwa! Dostępne mają piwa z całej Polski, Europy, a nawet Świata!
 • No to Cyk (ul.Chlebnicka 2)
  Wszystko tanie i wszystko smaczne! Trzeba zajść! No to Cyk :)
Tych wszystkich pubów, barów, klubów jest dużo dużo więcej, można powiedzieć, że nawet na każdym kroku i ciężko byłoby je wszystkie wymienić, niewykluczone, że z czasem to zrobię, ale narazie wymieniam te najbardziej sprawdzone.


 • Teatr Wybrzeże (ul.św.Ducha 2)
  Teatr założony w 1946. Z początku działał pod nazwą Miejski Teatr Wybrzeże i miał swoją siedzibę w Gdyni.
 • Teatr Szekspirowski (ul.W.Bogusławskiego 1)
  Teatr dramatyczny założony w 2008 roku przez Fundację Theatrum Gedanense. Oprócz codziennych spektakli, między 29.07 a 07.08.16 odbędzie się również 20. Festiwal Szekspirowski.
 • Opera Bałtycka (al.Zwycięstwa 15)
  Największa instytucja kultury znajdująca się w jednej z dzielnic Gdańska - we Wrzeszczu. Pierwsza premiera Studia Operowego odbyła się w czerwcu 1950 roku, kiedy to wystawiono Eugenisza Oniegina Czajkowskiego - wydarzenie to uznaje się również za początek historii Opery Bałtyckiej.
 • Polska Filharmonia Bałtycka im.Fryderyka Chopina (ul.Ołowianka 1)
  Filharmonia, której budowa trwała 1998-2005, znajdująca się na gdańskiej wyspie Ołowianka.
 • Kino Multikino (al.Zwycięstwa 15)
 • Kino Krewetka (ul.Karmelicka 1)
 • NOT (ul.Rajska 6)
  Scena Teatralna NOT znajdująca się w Pomorskiej Radzie Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej mieści 500 osób na widowni.
 • Kino na Szekspirowskim (ul.W.Bogusławskiego 1)
  Kino plenerowe na dachu Teatru Szekspirowskiego w dniach 25.06-27.08.2016. Totalna nowinka Danzigu, sama jeszcze nie byłam, ale nie mogę doczekać się kiedy w końcu odwiedzę dach szekspirowskiego i Wam też polecam jak tylko ktoś z Was Gdańsk postanowi odwiedzić!
 • Klub Żak (ul.Grunwaldzka 195/197)
  Jedno z najstarszych, wielkomiejskich centrów w Polsce. Klub Żak powstał 1957 roku jako Klub Studentów Wybrzeża Żak. Znaleźć tu można niemalże każdy aspekt kultury: kino, koncerty, wystawy, teatr a nawet można przyjść potańczyć.


restauracje, bary:
 • Billy's American Restaurant (ul.Rajska 10 - Galeria Madison; ul.Warzywnicza 10a/e)
  Amerykańska restauracja w amerykańskim stylu z amerykańskim jedzeniem. Jedna z moich ulubionych w Gdańsku, a moim "must-eat'em" jest kanapka Mex + Mojito Virgin, a na koniec Mars z lodami waniliowymi - po prostu czad!
 • Tawerna Dominikańska (ul.Targ Rybny 9)
  Bardzo stylowa restauracja serwująca ryby (ale nie tylko) pod różnymi postaciami.
 • Miasto Aniołów (ul.Chmielna 26)
  Jeżeli kogoś nie interesują wyłącznie tańce-hulańce to porządny posiłek tutaj również znajdzie. Dodatkowym atutem Miasta Aniołów jest ich lokalizacja - nad samą Motławą.
 • Pueblo (ul.Kołodziejska 4)
  Restauracja, w której będąc w Gdańsku można przenieść się na chwilę do Teksasu i Meksyku.
 • Prasówka (ul.Brzozowa 1)
  Kameralna, urocza knajpka we Wrzeszczu (niedaleko Galerie: Manhattan i Bałtycka). Serwująca śniadania, lunch'e, pyszną kawę a nawet wodę owocową, która jest przesmaczna, ale najbardziej moje serce "Prasówka" zdobyła swoimi genialnymi sałatkami i tostami <3
 • Manekin (al.Grunwaldzka 270)
  Jedna z lepszych naleśnikarni - na słodko, na słono, do tego lemoniady, świeżo wyciskane soki, kawy i herbaty, mmm, a najlepsze z najlepszych to Pancakesy z czekoladą i owocami sezonowymi, którym mogłabym nadawać drugą nazwę Złoty środek - sami się przekonajcie dlaczego!
 • OtwARTa (ul.Słonimskiego 6)
  Więcej o tym miejscu napisałam TU
 • Panorama (ul.Wiały Piastowskie 1)
  Restauracja znajdująca się na 16. piętrze Zieleniaka, wieżowca w centrum Gdańska zbudowanego w latach 1966-1971. Jak się łatwo domyślić z restauracji roztacza się cudowny widok na całe miasto.
 • Hard Rock Cafe (ul.Długi Targ 35/38)
  My też się doczekaliśmy swojego gdańskiego HRC! Obiady, deserey, drinki..wszystko otulone duchem rocka :)))
 • La Famiglia (ul.Lektykarska 1/2 m.1)
  Kameralna, z przytulnym wnętrzem i ciekawymi pod względem wykonania pizzami - nie ma ich dużo, ale te co są to są fan-ta-sty-czne!

  Znaleźć można tu oczywiście również różne wegebary jak i wszelakie burgerownie, których nazw wymienianie zajęłoby tyle, co to wszytsko powyżej już zdążyło zająć ;)
kawiarnie, lodziarnie:
 • Lodziarnia Miś (ul.Sukiennicza 18)
  Lodziarnia z tradycją od 1962 roku - lody produkowane metodą tradycyjną z naturalnymi składnikami.
 • Fajne Baby (ul.Świętojańska 70/71/1)
  Miejsce conajmniej wyjątkowe :) Znaleźć tu można prawdziwe w oryginalnych smakach cupcakes i muffiny, a od niedawna również lody naturalne (wszystkie pyszne, ale arbuz wymiata).
 • Józef K. (ul.Piwna 1/2)
  Miejsce bardzo otwarte na ludzi - dosłownie i w przenośni, ponieważ drzwi swoje zamyka dopiero za ostatnim gościem ;)
 • Dobra Kawa (ul.Grobla III 1/6D)
  Połączenie sztuki, jedzenia oraz kameralnego nastroju, a nazwa nie jest przypadkowa ;)
 • Cafe Factotum (ul.św.Ducha 8/10)
  Nieduża kawiarenka o tajemniczym nastroju. Nie mają co prawda dużego wyboru ciast, ale za to czekolady mają fenomenalne, szczególnie tę z chilli!
 • Pikawa (ul.Piwna 14/15)
  Kawiarnia w imię "Pi" ;) Co mają tu najlepsze? Desery!!! Raffaello czy Snickers to debeściaki!
 • Retro (ul.Piwna 5/6)
  Kawy z polskich jak i z zagranicznych palarni podane w stylu retro! A do tego pyszne, zrobione z najlepszej jakości składników desery (polecam Pijanego żółwia, który jest w wersji jak najbardziej pijanej jak i w takiej dla kierowców).
 • Lookier (ul.Długa 39)
  Nowe miejsce na słynnej ul.Długiej - przeurocze, przemiłe, przepyszne! Oprócz słodkości i herbat w przeróznych kombinacjach można tu również dostać dania obiadowe.

  Oczywiście znaleźć można też raczej wszystkim znane Costę, Starbuksa, Pellowskiego czy Grycana.
Zresztą jak w każdym mieście tak i w Gdańsku - restauracje, kawiarenki, knajpki są na każdym kroku, przy każdej uliczce. Naprawdę są prze-ró-żne! Dla każdego coś dobrego ;) Największe skupisko to ul.Długa (+uliczki do niej prostopadłe) oraz Długie Pobrzeże (i okolice).


 • Park Oliwski im.Adama Mickiewicza
  Zabytkowy park o ogrooomnej powierzchni nad Potokiem Oliwskim. Oprócz potoków, stawów, wspaniałej zieleni i kilku zabytków warto wejść również do Palmiarni, w której zobaczyć można egzotyczne rośliny.
 • Wzgórze Pachołek
  Zwane również Górą Pachołek. Wzniesienie o wysokości 100,9 m n.p.m niedaleko Parku Oliwskiego, które po I rozbiorze Polski w 1772 było własnością opactwa cysterstów oliwskich.
 • Góra Gradowa
  Wzniesienie o wysokości 46 m n.p.m. Kiedyś znajdował się tam Bastion Jerezolimski, teraz jest punktem widokowym w Śródmieściu, na szczycie którego znajduje się Krzyż Milenijny ustawiony tam w 2000 roku. Niedaleko Góry Gradowej znajduje się Centrum Hewelianum, o którym więcej w Inne atrakcje.
 • Uliczki w Gdańsku Głównym (Stare Miasto): ul. Mariacka, ul.Długa, ul.Piwna i wiele wiele innych..
  Czy jest coś bardziej klimatycznego od uliczek na Starym Mieście?! Każda zachwyca na własny sposób o każdej porze, na każdej można znaleźć coś wyjatkowego.
  Dodatkową atrakcją na ul.Długiej jest Panienka z okienka - fikcyjna postać gdańskiej mieszczanki, która pojawia się w okienku w Nowym Domu Ławy o godz.13, a w czasie sezonu równiez o 15 i 17.
 • Długie Pobrzeże
  Deptak nadwodny ciągnący się wzdłuż Motławy. Tak jak wspominałam w Gdzie zjeść?, Długie Pobrzeże jest zbiorem róznego rodzaju knajpek i restauracji, a wszystkie położone nad Motławą.
 • Wyspa Spichrzów
  Wyspa położona na rzece Motława w Śródmieściu. Aktualnie na części niej trwają budowy, ale oprócz tego jest tu wiele atrakcji - deptak, strefa chilloutu i..koło widokowe AmberSky, o którym więcej w sekcji Inne atrakcje.
 • Park Oruński
  Zabytkowy, trzeci co do wielkości w Gdańsku park miejski, znajdujący się nad Potokiem Oruńskim. Oprócz cudownej fauny i flory znaleźć tu można Dwór Oruński, dawny budynek stajni oraz Narodowe Centrum Tatarów Rzeczpospolitej. A największe wrażenie robi o zmierzchu <3
 • Latarnia Morska w Nowym Porcie (ul.Przemysłowa 6A)
  Zabytkowa, nieczynna, ale dostępna do zwiedzania o wys.31,30m latarnia morska położona w jednej z dzielnic Gdańska - w Nowym Porcie, znajdująca się pomiędzy Latarnią Morską Hel a Latarnią Morską Gdańsk Port Główny.
 • no i oczywiście wszystkie niżej wymienione Plaże :)

źródło: facebook.com/gdansk
 • Stogi (ul.Wydmy 1)
  Dojazd: tramwaje nr 3, 8, 68 (tylko w czasie wakacji)
 • Sobieszewo 
  Dojazd: autobusy nr 112, 186, 212
 • Jelitkowo
  Dojazd: tramwaje nr 2, 4, 6, 8 oraz autobus nr 227
 • Górki Zachodnie
  Dojazd: autobus nr 111
 • Brzeźno
  Dojazd: tramwaje nr 3, 5, 63 oraz autobusy nr 148, 188
 • Westerplatte
  Dojazd: autobusy nr 106, 138, 606


 • PGE Arena (ul.Pokolenia Lechii Gdańsk 1)
  Jeden z ciekawszych stadionów piłkarskich organizujący koncerty a nawet posiadający Fun Arenę, w której można znaleźć multum atrakcji, takich jak: Escaperooms (gry ucieczki), Muzeum Lechii Gdańsk, Bungee, Gokarty i Paintball, Kolej Tyrolską oraz Tor Wrotkarski. A 06.08.16r. odbędą się na Stadionie Energa Międzynarodowe Pokazy Pirotechniczne.
 • XX Zlot Żaglowców Baltic Sail (rzeka Motława/Targ Rybny)Międzynarodowa impreza żeglarska, podczas której można wykupić rejs żaglowcem i przeżyć niezapomnianą morską przygodę. Ten morski festiwal trwa 30.06-03.07.16r.
 • 20. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA (Gdańsk, Stare Przedmieście, Dolne Miasto)Moim zdaniem nie ma sensu tego opisywać.. To trzeba zobaczyć!!! :) Wstęp jest wolny, a cały festiwal trwa 14-17.07.2016.
 • Fun Climb (al.Grunwaldzka 411)
  Nie ważne czy jesteś duży czy mały - jeżeli lubisz wspinaczki to miejsce jest dla każdego. Są ścianki większe i mniejsze, łatwiejsze i trudniejsze - jest kolorowo i miło :)
 • Centrum Hewelianum (ul.Gradowa 6)
  Centrum nauki przedstawiające ją w sposób multimedialny i interaktywny, założone w 2008 roku. Pomaga zrozumieć nauki, takie jak: matematyka, fizyka, astronomia czy historia i świetnie się przy tym bawić.
  Więcej można przeczytać TU
 • Triathlon (Molo Brzeźno)
  Co prawda impreza jednodniowa (17.07.16), ale za to wypełniona od początku do końca emocjami :) W tym roku dodatkowo wyjątkowa, bo..na dystansie olimpijskim - będzie się działo!
 • Koło widokowe AmberSky (Wyspa Spichrzów)
  Koło widokowe, które umożliwia spojrzenie na Gdańsk z każdej perspektywy. Co więcej, koło obkręca sie kilkakrotnie także można napawać się każdym widokiem nieraz!
 • Jarmark św.Dominika (Główne Miasto)
  Jest to coroczna tradycja miasta Gdańsk. W tym roku Jarmark odbędzie się po raz...756 (od 30.07 do 21.08)! Na rozpoczęcie i zakończenie są koncerty i fajerwerki a pomiędzy tym full straganów z rękodziełem, pamiątkami, jedzeniem, piwem oraz tatuażami i warkoczykami.
 • Gdańsk Dźwiga Muzę (Plac Zebrań Ludowych)Trwający od 29.07 do 21.07 festiwal mający charakter miasteczka podzielonego na różne strefy, m.in. taneczną, regeneracji i scenę główną.
 • Centrum U7 (pl.Dominikański 7)
  Kręgle, bilard, pizza i lody to wszystko w jednym miejscu i to w przystępnych cenach. Co jest dodatkowym atutem? To, że kręgielnia znajduje się pod ziemią i człowiek zajmuje się zabawą a nie telefonami, bo..nie ma tam zasięgu :)
 • Manufaktura CIUCIU (ul.Długa 64/65)
  Sklep ze słodyczami zajmujący się nie tylko sprzedażą, ale również produkcją (bez pomocy maszyn!!!). "Ciuciu" organizuje specjalnie pokazy prezentujące swoją pracę "od kuchni", a przy tym degustacje.
 • Żegluga Gdańska (kasa przy Zielonej Bramie - ul.Długa)
  Żegluga Gdańska organizuje rejsy w relacji Gdańsk - Hel oraz Gdańsk - Westerplatte. Będąc w Gdańsku nie można nie skorzystać przynajmniej z jednego z tych rejsów!
 • XI Międzynarodowy Festiwal Mozartowski (Park Oliwski, Katedra Oliwska, Dom Uphagena)Mozartiana trwa 21-27.08.16 i na celu ma przybliżenie słuchaczom muzyki tego austriackiego kompozytora i wirtuoza gry na instrumentach klawiszowych w pięknych gdańskich sceneriach.

WAŻNE INFORMACJE:

 • bilety: można zakupić w kiosku, w większości sklepów oraz w biletomatach na/w pobliżu przystanku;

  ceny ważne od 1.07.2016r; screen ze strony ztm.gda.pl

 • parking: pon-pt parking jest płatny w godz.9-17, w soboty, niedziele i święta parking jest bezpłatny - bilet kupuje się w parkomacie (tylko gotówka!);
  są miejsca parkingowe całkowicie bezpłatne albo parkingi "z panem w budce" wtedy godziny i koszt różni się od tych na miejskich miejscach parkingowych
 • aplikacje: MPK Rozkład jazdy (tramwaje, autobusy, skm)

                    Uber/MyTaxi Taksówka na aplikację tańsza niż zwykła

                    Everytap Chcesz wiedzieć dokąd opłaca się pójść danego dnia? Gdzie dostaniesz napój do burgera gratis albo gdzie dostaniesz drugie piwo za połowę ceny? Pobierz Everytap! A więcej o użyciu tej aplikacji napisałam TU

                    PartyMap Zapowiada się nudny wieczór? Ta aplikacja rozwiąże Twój problem i na pewno coś podpowie!
 • strony: trójmiasto.pl
               oficjalny fanpage Miasta Gdańsk
               ESKA INFO Trójmiasto lub TU
               ZTM.gda.pl

  Najświeższe infromacje o pogodzie, o utrudnieniach na drogach, o atrakcjach i wydarzeniach w najbliższym czasie znajdziecie właśnie na powyższych stronach. 

Mam nadzieję, że pomoże to niezdecydowanym zdecydować się na przyjazd choćby na weekend do tej lepszej części Trójmiasta, a zdecydowanym pomoże przy doborze punktów programu :)

Udanych wakacji i udanego pobytu nad morzem, tym którzy się na niego zdecydują!
Copyright © 2017
fanaberie Patrycji
, Blogger