Drewniane safari - decoupage krok po kroku


Zawsze zachwycałam się wszystkimi DIY, handmade'ami itd. Przez pewien czas się tylko biernie przyglądałam i podziwiałam. Aż pewnego, pięknego dnia sama zostałam do tego "zmuszona", kiedy to będąc w liceum w klasie tzw. mat-geo musieliśmy podzielić się na grupki i założyć własne miniprzedsiębiorstwa.

Moja grupa wymyśliła przedsiębiorstwo La Pakla Accessories produkujące akcesoria wykonane techniką decoupage, o której właśnie dzisiaj zamierzam napisać: co jest potrzebne, by przygodę z tą techniką rozpocząć i jak krok po kroku ładnie obkleić, czy to dla siebie czy dla bliskiej osoby, dany przedmiot. 

 1. Potrzebne jest zaledwie parę materiałów i narzędzi, a konkretniej: serwetki z wybranym wzorem, papier ścierny, farba do dekupażu, klej wodny do decoupage, weniks z połyskiem (opcjonalnie), nożyczki oraz pędzle (jeden do kleju i ewentualnie do weniksu, a drugi do farby) - osobiście polecam Centrum florysty mają całkiem spory wybór, cenowo też w miarę, a jak się zrobi większe zamówienie to można nawet liczyć na zniżkę

 2. Powyższe materiały musimy na coś nałożyć także potrzebny jest również jakiś drewniak - w moim przypadku jest to skrzynko-pudełko z Ikei

 3. Kiedy to wszystko już mamy zaczynamy malować. Nie wolno się za bardzo śpieszyć na tym etapie. Lepiej jest poczekać 3 min więcej zanim będziemy przekładać naszego drewniaka na inną stronę. W przeciwnym razie przyklei się do gazety i będziemy mieli podwójną robotę

  Dobrze jest sobie rozłożyć gazety żeby nie pobrudzić za bardzo miejsca pracy

 4. Kiedy pomalujemy już całość raz i jest ona całkowicie sucha to nakładamy drugą warstwę farby (chyba, że nie ma takiej potrzeby, bo pierwsza warstwa wszystko elegancko pokryła)

 5.  Drewniak sobie schnie, a w tym czasie można zająć się serwetkami. Nie od wszystkich na raz, na początku przynajmniej od kilku - potemy możemy sobie ich dooderwać, odrywamy wszystkie niepotrzebne nam warstwy (to ta najjaśniejsza kupka na zdj) tak żeby została nam tylko jedna wartwa (ta z najbardziej wyraźnym wzorem)


 6. Kiedy przedmiot jest już w 100% suchy możemy zabrać się za szlifowanie, do którego potrzebny będzie papier ścierny. Ścieramy tylko zbędne grudki i nierówności tak żeby, kiedy skończymy upiększać drewniaka nie wyglądał on nieestetycznie (jeżeli zdarzy się, że zetrze się za dużo farby można oczywiście delikatnie domalować to miejsce)

 7. Następnym krokiem jest zaplanowanie gdzie jaka część serwetki ma się znaleźć i kiedy mamy już swoją wizję w głowie (w moim przypadku akurat jest to dosyć proste) wymierzamy serwetkę i wycinamy wzór

 8. Jeżeli mamy już serwetki gotowe do naklejenia to smarujemy drewniaka klejem, ale tylko część, na którą damy radę w jednym "nałożeniu" nakleić

 9. No i naklejamy dany kawałek serwetki na posmarowaną klejem część

  Lepiej jest naklejać serwetki mniejszymy partami żeby zapobiec niechcianym "zmarszczkom"

 10. Kiedy skończymy już jedną stronę powtarzamy pkt. 7, 8, 9 na kolejnej części

 11. Jak już obkleimy według własnej wizji i pomysłu cały przedmiot to możemy uznać go za gotowy..
 12. ..albo pomalować jeszcze lakierem (weniksem wodnym) w celu zakonserwowania i zabezpieczenia przed ewentualnymi uszkodzeniami czy zabrudzeniami.

  Ja swojego skrzynko-pudełka nie malowałam weniksem, ponieważ naklejałam wzór na całą powierzchnię i wtedy dodatkowa wartstwa lakieru mogłaby zmarszyć serwetkę. Mogłabym w środku, ale stwierdziłam, że skoro będą tam tylko pierdoły takie jak paski i chustki to raczej nic nie powinno się ubrudzić czy zniszczyć. Ale jeżeli ktoś z Was naklejał pojedyncze wzorki (np. kwiatki, zegary, misie, cokolwiek..) to w takim wypadku dobrze jest smarnąć lakierem, bo wtedy nam się np.łodyga kwiata ani nie zetrze ani nie odklei.
Po tych wszystkich krokach możemy się (lub osoba przez nas obdarowana) cieszyć własnoręcznie zrobionym gadżetem, a jak wiadomo w sklepie czasami ciężko znaleźć coś, co spełnia nasze oczekiwania także teraz jeżeli masz chociaż trochę cierpliwości i odrobinę zdolności manualnych możesz bez tracenia czasu w galeriach upiększyć swoje wnętrze.

A oprócz tego chciałabym Wam wszystkim życzyć wesołych świąt i smacznego jajka oraz żebyście wykorzystali te rodzinne chwile jak najlepiej!
Copyright © 2017
fanaberie Patrycji
, Blogger