Zmiana domeny krok po kroku


Informatyki nie lubiłam nigdy. Nie dlatego, że nic mnie nie interesowało w tym temacie, zawsze chciałam być w tym "oblatana", mówię tu o takich już bardziej zaawansowanych czynnościach, ale niestety jakoś nigdy nie było kogoś, kto by potrafił interesujące mnie zagadnienia prosto, ale konkretnie i rzeczowo wyjaśnić.

No ale jakoś z tym żyłam do tej pory i nie sądziłam, że blogowanie "zmusi" mnie do zgłębiania na własną rękę wiedzy na temat HTMLu, grafiki, różnego rodzaju widżetów i aplikacji, własnej domeny i pewnie jeszcze wielu, wielu innych. Co do czego, jak co zrobić krok po kroku, na co zwrócić uwagę i jak zapisać, by działało. Liczyłam, że wszystko, co sobie wymyślę będzie dostępnie po jednym kliknięciu, ale niestety czasami jest potrzebne ich trochę więcej, ale to nic, mam nadzieję, że zawsze uda mi się znaleźć odpowiedź i jakoś powoli będę temat coraz bardziej ogarniała.

Ostatnie zagadnienie z jakim walczyłam to właśnie "własna domena" i chyba większość osób prowadzących blogi, kiedy w końcu się z tym zmierzy dzieli się swoimi wskazówkami i poradami, co by innym trochę sprawę ułatwić.
To teraz czas na mnie :)

Jak przejść na własną (niestandardową) domenę?


1. Trzeba najpierw wykupić domenę, czyli adress internetowy wpisywany w przeglądarce (w moim przypadku to www.fanaberiepatrycji.pl). Można znaleźć wiele serwisów oferujących taką usługę, ja poszłam za przykładem jestrudo.pl i wybrałam www.ovh.pl.

  • Jeżeli ktoś z Was również wybierze ten serwis to to jest pierwsze, co nas interesuje. Wpisujemy wymyśloną nazwę i klikamy "Zamów/Przetransferuj".
  • Serwer szuka, co jest dla nas dostępne i wybieramy .pl, .eu, .com, zależy co chemy i jakie mamy plany, co do naszej strony, czy kierujemy się bardziej do polskich odbiorców czy raczej zagranicznych (warto zapoznać się też z różnicami w kosztach).
  • Kiedy przejdziemy dalej i zobaczymy, że wybrana domena jest dostępna i rejestracja jest możliwa klikamy "Dalej".

  • Ja wybrałam "Statyczne serwery DNS", stwierdziłam, że skoro nie mam tematu w małym palcu, a codzienna prędkość mi wystarcza to nie kombinuje, bo kosztów na początek i tak już wystarczy.
  • Wybrałam domenę bez hostingu, który jest dodatkowo płatny (jakby ktoś chciał to poniżej są różne opcje hostów - nie ma tego na moim screenie), a na blogspocie jest on bezpłatny i dodatkowo mamy tu już wszystkie dane i pliki, więc po co sobie utrudniać ;)
  • Koszt domeny z końcówką .pl to 9,90zł+VAT/rok (odnowienie kosztuje niestety trochę więcej, coś między 40 a 50zł, ale nie jest to konieczne - można zrezygnować).
  • Potem to już pozostają same formalności (zarejestrowania/zalogowania się), kwestia płatności, email z potwierdzeniem itd.  

2. W dalszych czynnościach na zmianę opierałam się o support.googlehellyeah.pl i własną intuicję. Jeżeli chodzi o rekordy CNAME zastosowałam tylko to:
źródło: hellyeah.pl


które po zalogowaniu się na www.ovh.com/manager/web/login zrobiłam tak: Domeny (po lewej)>hdnxhcj.pl>Strefa DNS>Dodaj wpis (po prawej)>Pole wskazania: CNAME>Subdomena: fk4v7moqbwp7 (każdy ma swój indywidualny)>Adres docelowy: gv-c5wsdfgrthbqtkvf.dv.googlehosted.com (również inny)>Zatwierdź (trzeba poczekać ok.24h na zatwierdzenie)

źródło: support.google.com/blogger
I bardziej skupiłam się na rekordzie A, który trzeba przeklikać tak: Domeny (po lewej)>hdnxhcj.pl> Strefa DNS>Dodaj wpis (po prawej)>Pole wskazania: A>Subdomena: ->Adres docelowy: adres IP (trzeba dodać pokolei każdy z 4 adresów IP ze zdjęcia obok.).

3. No i teraz już wystarczy wpisać własną domenę na blogspocie, a jak? A tak: Ustawienia>Podstawowe>Publikowanie: Adres bloga.
Niestety czasami wyskakują jeszcze jakieś błędy, trzeba się wtedy uzbroić w cierpliwość (mi to przyszło z trudem..) aż się tam wszystko "poukłada" i za jakieś 24/48h spróbować ponownie.

Co nam daje własna domena?
  • wygodę - krótszy adres do zapamiętania i wpisania, wygoda dla nas i dla naszych potencjalnych czytelników
  • unikalność i prestiż - mamy własną, unikalną nazwę, co nas w pewien sposób określa i wyróżnia
  • mobilizuje do pracy, przynajmniej mnie będzie ;)
Z wszelkimi ewentualnymi pytaniami zapraszam do komentarzy! Ale wierzę, że dacie radę czy to na "ovh" czy na jakimś innym serwisie :)

Trzymam kciuki i życzę miłego dnia!
Copyright © 2017
fanaberie Patrycji
, Blogger